Nakliye Sonrasında Yapılması Gerekenler

Nakliye Sonrasında Yapılması Gerekenler

Evden eve nakliyat, eşyaların eski evden yeni evinize taşınmasıyla sonlanan bir süreç değil. Taşınma kararının alınmasından, yeni evin seçimine, nakliyat firması ile anlaşılmasından eşyaların paketlenmesine ve taşınma işleminin ardınan yerleşme sürecinin sonlanmasına dek süren biraz zahmetli biraz da yorucu ama her şeye rağmen heyecanlı bir iş.

Nakliyatın gerçekleşmesini izleyen dönemde  de yerleşme işlemlerinin tamamlanması, nakliyat süreci kadar yorucu olabiliyor. Nakliyat firmasının bu süreçte, beyaz eşyaların yerleştirilmesi noktasında titiz ve dikkatli davranması çok önemli oluyor. Bunun yanında demontaj ve montaj gibi konuları da düşündüğünüzde taşınma işlemleri öncesinde paketlemede olduğu gibi, taşınma sonrası eşyaların yerleştirilmesi konusunu da bu işi profesyonelce yapacak olan firmanıza bırakmak en doğrusu.

Taşınma sonrasında ilk olarak ilaçlar gibi elinizin altında bulunması gereken, hayati ihtiyaçlarınız için geçici bir yer ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında evde çocuk varsa, öncelikle çocuklarınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Taşınma öncesi çocuklarınızın ihtiyaçlarına göre, eşyalarını ayrı bir paketlemeye tabii tutmanız da işinizi kolaylaştıracaktır.  Taşınma sonrası  açacağınız ilk paketler arasında çocuğunuzun okul önlüğü ya da okul eşyaları gibi eşyaları yerleştirdiğiniz, çocuk paketleriniz olmalı.

Nakliyat sonrasında  ilk ve en önemli işlerden biri de kabaca eşyaların yerleştirilmesinin ardından, evin temizlenmesi olmalı. Tabii önceden derin bir temizlik geçirip, taşınmaya hazırlanan ev, eşyaların yerleştirilmesi sürecinde kirleniyor. Bu açıdan  eşyalar açılmadan önce yüzeysel bir temizlikle ev, eşyaların yerleştirilmesine hazır hale getirilmeli.

Nakliyat sonrası, beyaz eşyaların yerine yerleştirilmesinden sonra, evde sık kullanılacak ıslak mekan eşyalarının açılarak, yerine yerleştirilmesi doğru bir adım olacaktır. Daha sonra hayati ihtiyaçlar olması bakımından varsa gıda mamülleri ile mutfak malzemelerinin, en azından  kısa süre içinde ihtiyaç duyulacak kadarının yerleştirilmesi yapılabilir.

Nakliyat sonrası yapılması gerekenler arasında ikametgah adresinin değiştirilmesi  de unutulmaması gereken bir konudur.

Nakliye sonrasında 20 gün içinde adres bildirimi yapmanız gerektiğini de hemen ekleyelim. Belirtilen süre içinde ilçe nüfus müdürlüğünüze adres bildirimi yapmamanızın ceza-i sorumluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla da ikametgah değişikliğini  devlete bildirmekle yükülüsünüz. Hem güvenliğiniz hem de olası cezadan kaçınmak için adres değişikliğini izleyen ilk yirmi gün içinde ilçe nüfus müdürlüğüne beyanda bulunmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir